OPS Dzierżoniów

„Seniorze nie daj się oszukać”

W dniach od 15 marca 2018 roku do 15 kwietnia 2018 roku przeprowadzono kolejną cykliczną akcję skierowaną do osób starszych i samotnych pod hasłem „Seniorze nie daj się oszukać”.

Pracownicy socjalni Zespołu d/s usług opiekuńczych wspólnie z dzielnicowymi Komendy Powiatowej w Dzierżoniowie odwiedzali osoby starsze, samotne gdzie edukowali,  przestrzegali i przeprowadzali rozmowy informujące w temacie oszustw „na wnuczka” czy „na fałszywego policjanta”. Uznaliśmy, że jednym z elementów skutecznych oddziaływań profilaktycznych w tym zakresie będzie edukacja osób starszych i ich rodzin.

Pracownicy socjalni i Policjanci na podstawie przykładów ukazywali, jak łatwo można ulec manipulacji. Poruszano również temat związany z innymi rodzajami przestępstw, w tym kradzieży dokonywanych przez osoby, które pod pozorem sprzedaży „atrakcyjnych” towarów wpuszczane są do domów. Każdy senior otrzymał ulotkę informacyjną z najważniejszymi numerami telefonów kontaktowych w razie zaistnienia zagrożenia.

Łącznie akcją objętych zostało 138 osób, w szczególności tych, które korzystają z usług opiekuńczych.

Nasza inicjatywa została przyjęta bardzo pozytywnie, odwiedzone osoby starsze były zadowolone z wizyt i z zainteresowania ich problemami. Mamy nadzieję, że akcja pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych zdarzeń, w których poszkodowani mogliby być starsi mieszkańcy naszego miasta. Zależy nam na tym, żeby wszyscy mieszkańcy Dzierżoniowa czuli się bezpiecznie w swoich domach.

 

Pamiętajmy:

  • nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie, nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • wizyty przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń,
  • nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu
  • nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom
  • kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.